Kerüld el a baleseteket! - Sajnos egyre több van belőlük
A nagy melegben érdemes jól felkészíteni az autót utazás előtt, és odafigyelni a vezetésre, hiszen a közúti balesetek kétharmadát gépkocsik okozzák.
2014 első negyedévében több baleset történt a hazai utakon, mint egy évvel korábban, ráadásul a nyári kánikula kifejezetten rossz hatással van a koncentrációs képességre, legyen szó rövidebb vagy hosszabb utazásról.
Ha külföld, akkor leginkább autó
A KSH adatai szerint nemcsak belföldön közlekedünk autóval, a külföldi vakáció esetén is ezt az utazási módot preferáljuk: a legtöbben a környező, kocsival könnyen elérhető országokban – többek között Németországban, Ausztriában vagy Horvátországban – pihennek. Az autóval való utazás azonban számos veszélyt rejt magában. Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese elmondta: 6000 esetre közel 1,38 milliárd forintot fizettek ki és a bejelentett kárigények alapján a leggyakoribb kár 2013-ban az elsőbbségi szabályok megszegése miatti karambol volt.
Műszaki hiba vagy baleset sajnos bármikor történhet, de az úton felmerülő problémák jó része egy kis odafigyeléssel elkerülhető. Az elővigyázatosság pedig kifejezetten indokolt a romló baleseti statisztikák fényében: 2014 első negyedévében 139-en haltak meg az utakon, ami 38 százalékos növekedést jelent éves szinten. A súlyosan és könnyebben sérültek száma is nőtt sajnos, a balesetek 65 százalékát pedig a személygépkocsik okozták. Ha ehhez még hozzáadjuk, hogy a nagy melegben tompulnak az érzékek és nehezebb figyelni, könnyű belátni, mit kockáztat az, aki felkészületlenül vág neki az útnak.
A nyári hónapokban átlagosan 6000 gépjárművel kapcsolatos kárigényt adnak be az ügyfelek, ami 6 százalékkal több mint az év többi hónapjában – tette hozzá Kaszab Attila. A kisebb balesetek egy része könnyen elkerülhető lenne: már az is sokat segít, ha hosszabb utak esetén 2 óránként pihenőt tartunk, és nem vonja el semmi a figyelmünket vezetés közben. Sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a nyári meleg sem írja felül a KRESZ-szabályokat.
Felkészítés
Nemcsak arról kell gondoskodni, hogy a vezető minden szabályt betartson és felkészült legyen, de a gépjárművet is fel kell készíteni az útra.
A gumik állapota és a guminyomás ellenőrzése nélkülözhetetlen, valamint nyáron érdemes figyelmet fordítani a hűtővíz szintjére és a hűtőrendszer megfelelő működésére is, hiszen a nem megfelelően hűtött motorok jelentősen károsodhatnak, ráadásul útszéli javításuk nem lehetséges. Akármennyire evidensnek tűnik, sok bosszúságot spórolunk meg magunknak, ha indulás előtt ellenőrizzük meg vannak és érvényesek-e az okmányaink.